Święta jak je przeżyć i nie zwariować
Przed nami jedno z najpiękniejszych świąt Boże Narodzenie. Większość z nas czeka na nie z niecierpliwością, ale to czekanie z biegiem lat się zmienia. Niegdyś dla społeczeństwa było najważniejsze duchowe przeżywanie tego święta: uczęszczanie dzieci i dorosłych na roraty, odliczanie czasu za pomocą odpalania cotygodniowej świecy i tak przez 4 tygodnie do świąt Bożego Narodzenia. Dziś te same roraty i to samo odliczanie czasu nie ma już, tak duchowego wymiaru. Dzieci nie interesuje już historia Narodzenia Pana Jezusa, tylko jakie prezenty dostaną pod choinkę, a dorośli myślą jak tu szybko „ odbębnić” świąteczne spotkanie i wrócić do swojego domu.
Co ciekawsze nie liczy się magiczny klimat i atmosfera, tylko sprzątanie, zmęczenie po nim i brak funduszy w portfelu. Gdzie refleksja
i zaduma nad przeżywaniem święta, oraz czerpanie przyjemności ze wspólnie spędzonego czasu z rodziną? A co jeśli nie wszystkie osoby w tej rodzinie się lubią?
Kiedy dorosłe dzieci mają już swoją rodzinę, przychodzi taki czas jak właśnie święta i wieczne pytania: u kogo spędzamy Wigilię, pierwszy dzień świąt i drugi? I tu powstaje problem u jednych teściów, czy u drugich, a może jednego dnia tu i tu. Nie da się ukryć dwie kolacje Wigilijne, obie trzeba zjeść i udawać, że wszystko w porządku. Pękamy z przejedzenia, ale teściowa stwierdza, że za mało zjedliśmy. Jak się zachować?
Asertywność to podstawa
Powiedz po prostu, że już się najadłaś. Jeśli jakimś dziwnym trafem teściowa uda, że nie słyszy i prosi byś jeszcze coś zjadła nałóż sobie i spróbuj. Pochwal, że wszystko jest pyszne, ale powtórz, że już naprawdę jesteś najedzona.
Komplementy to droga do sukcesu w relacjach rodzinnych
„ Pyszne są te pierogi”, ja takich nie potrafię zrobić”. Może warto pochwalić swoją teściową, czy teścia za coś co przygotowali, dzięki temu czują się przez ciebie docenieni. Warto pamiętać, by czasem schować dumę do kieszeni i powiedzieć miłe słowo. Możesz być pewna, że teściowie odwdzięczą się tym samym.
Bądź mądrzejsza
Jeśli teściowa, bądź teść cały czas Ci dokuczają, a są to niewinne żarciki – odpuść, pokaż, że Ciebie to nie rusza. Ale, gdy dochodzi do sytuacji, że przesadzają, spytaj dlaczego się tak zachowują. Twoim teściom takie zapytanie da do zrozumienia, że jest Ci przykro, a tym samym nie życzysz sobie takiego zachowania. Twoje zachowanie będzie dla nich sygnałem, że jesteś ponad drobne żarciki, ale masz dość bycia cały czas kozłem ofiarnym.
Pamiętajcie dobry nastrój i optymizm to udane relacje rodzinne, może warto o to zadbać…
Szukane frazy:
- świata wilkanocne 2014
- życie społeczne a emocje
- rodzina borgiów
- rodzina na swoim
- rodzina połanieckich