Miłe rytuały na każdy dzień

Karmienie piersią lub butelką, zakładanie pieluchy, owijanie, kąpiel, ubieranie, kładzenie do łóżka – każdego dnia powtarzasz te same czynności.

Nawet jeśli po pewnym czasie stają się one rutyną, dajesz dziecku w pierwszych miesiącach życia przede wszystkim miłość, poczucie bezpieczeństwa i oparcia. Jest ono dotykane, pieszczone, noszone na rękach i karmione.

dziecko zdrowie 287x300 Miłe rytuały na każdy dzień

W momencie, kiedy dziecko zaczyna badać otaczający go świat, wykorzystuje swoje zmysły w bardziej wszechstronny sposób, znaczenie stale powtarzających się czynności pogłębi się o: czasowe ramy codziennych rytuałów, dzięki czemu łatwiej i szybciej nauczy się przestrzegania pewnych reguł . Każdego dnia powtarzające się czynność o określonych porach mają jeszcze inne ważniejsze zadanie, mianowicie dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Co jest rzeczą nadrzędną u małego dziecka.

Pierwszy rok życia dziecka jest najważniejszy jeśli chodzi o jego rozwój globalny. Ale przede wszystkim w okresie tym dziecko przyzwyczaja się do świata, który go otacza i do codziennych niezmiennych rytuałów. Dziecko widzi że jego łóżeczko zawsze stoi w tym samym miejscu, kąpiel jest codziennie o tej samej porze, a po niej następuje na przykład miły i pachnący masażyk. Powtarzające się czynności są przepustką i nauką dla dziecka na przyszłość. W późniejszym okresie pewna regularność ułatwia dziecku naukę, zwiększa jego koncentrację i samodzielność.

Taka powtarzalność zdarzeń ma znaczenie, również dla rodziców. Są to struktury, zasady i warunki poukładanego życia w jednym domu. Powtarzające się rytuały mają znaczenie dla całej rodziny: mają one charakter integracyjny, oraz dostarczają przeróżnych doświadczeń. Ich brak powoduje, że każde z członków rodziny jest sam na sam ze sobą, a co za tym idzie nie zawiązują się głębsze relacje rodzinne.  Codzienne rytuały to mechanizm napędzający prawidłowy rozwój małego człowieka, dlatego nam rodzicom nie pozostaje nic innego jak nauczyć się je planować od samego początku.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (liczba ocen: 0)

Szukane frazy:

  • niemowlę nie robi kupy
  • niemowlę 4 miesiąc
  • masaż bańką chińską
  • rytuały ze świecami
  • masaż limfatyczny


Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.