Małe ciało, ale ruchliwe

„ Chcę cieszyć się moim dzieckiem, a moje dziecko będzie cieszyć się mną. Daję memu dziecku możliwość, by poznawało siebie w procesie normalnego rozwoju, kształtowania się wzorów postawy i wzmacniania mięśni”
( Prof. Dr Vaclav Vojta)

            Zabawy dziecięce jest ich wiele, mniej lub bardziej znane. Z sztandarowych zabaw, w które dzieci się bawią to na pewno:
dzieci rozrywka Małe ciało, ale ruchliwe „ pomidor”, „głuchy telefon” – są to świetne zabawy dla dzieci, choć statyczne nie wymagające zbytniego ruchu. Ale, aby dziecko się prawidłowo rozwijało potrzebuje jeśli
to możliwe jak najwięcej ruchu. Wszystkie zabawy ruchowe, dynamizujące ciało dziecka są jak najbardziej do zaakceptowania.

Jedną z najbardziej znanych dynamicznych zabaw ruchowych jest zabawa
„ Raz, dwa, trzy … babajaga patrzy”. Zabawa polega na tym, że dziecko będące babajagą wypowiadając wcześniejsze słowa eliminuje dzieci, które nie mogą wytrzymać w bezruchu. Nową babajagą staje się to dziecko, które jako pierwsze dobiegnie do starej babajagi.
Zabaw ruchowych jest wiele, jest nawet odpowiednia literatura poświęcona grom
i zabawom ruchowym nie tylko w domu, ale również i na powietrzu.

Właśnie to na świeżym powietrzu można się bawić w fajne zabawy zespołowe. Ale, gdy dziecko  na placu zabaw jest samo z Tobą zaproponuj mu wspinanie, podciąganie się na zamontowanych drabinkach. Może nie zawsze mu się uda perfekcyjnie wykonać zadanie, ale ważne jest by wspierać go w działaniu i motywować do dalszych wojaży ruchowych. Trzeba jednak pamiętać, by dziecko wtedy było wygodnie ubrane, tak żeby ruchy nie były krępowane. Inaczej dziecko nie będzie chciało się bawić. To zabawy dla troszke starszych dzieciaczków, a co z tymi młodszymi?

Dobrą i bezpieczną zabawą dla młodszych dzieci jest na przykład zabawa „ Głowa, ramiona, kolana, pięty…” – zabawa ta nie tylko wymaga od dziecka poruszania się i wskazywania poszczególnych części ciała, ale też ich znajomości – pełniąc funkcję edukacyjną. A co z maluchami?

Maluszki są małe i ich ciałko jest delikatne, ale warto je, również uaktywnić ruchowo. Będąc z dzieckiem w domu, połóż je na kocyku na pleckach i pobaw się w „ Jedzie rowerek na spacerek”, czy też „ Wolno – szybko rowerku”. Pamiętaj, by zabawy z takimi maluchami odbywały się bez żadnego pośpiechu i tłumu gości w domu, najlepiej przy wesołej muzyce dziecięcej.

 

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (liczba ocen: 0)

Szukane frazy:

  • zabawy dla ruchliwego dziecka
  • rozrywka
  • rozrywka dla dzieci
  • rozrywka dla dzieci warszawa
  • rozrywka katowice


Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.