Macierzyński urlop

Nie ma nic lepszego dla nowonarodzonego dziecka jak obecność jego ukochanej mamy. To dlatego ustanowiono  przywilej zwany urlopem macierzyńskim. Daje on możliwość świeżo upieczonej mamie dojścia do siebie po trudach ciąży i porodu, ale przede wszystkim pozwala na opiekę nad maleństwem.

Zarówno urlop macierzyński jak i wychowawczy przysługuje tylko tym mamom, które są zatrudnione w zakładzie pracy na tak zwaną umowę o pracę. Przy innych umowach typu: umowa zlecenie, umowa o dzieło, samo zatrudnienie urlop macierzyński i wychowawczy nie przysługuje.

Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać nie tylko matka, ale i też ojciec dziecka. Na takich samych prawach realizowane są urlopy macierzyńskie dla rodziców, którzy adoptowali noworodka. To znaczy  zastępcza mama jak i mąż mamy zastępczej mają prawo do urlopu macierzyńskiego.

urlop macierzyński 300x200 Macierzyński urlop

Wymiar urlopu macierzyńskiego jest podyktowany kilkoma czynnikami. Co to oznacza? Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni. Tydzień przed planowanym porodem można już przejść na urlop macierzyński. Czyli do wykorzystania po porodzie zostaje jeszcze 19 tygodni. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy z urlopu macierzyńskiego chce skorzystać oboje rodziców. Wtedy urlop macierzyński zostaje podzielony na dwoje rodziców w wymiarze: obowiązkowe 14 tygodni dla mamy i 6 tygodni dla taty.  Urlopu macierzyńskiego nie można się zrzec, a obowiązkowe 14 tygodni to czas, w którym mama odpoczywa po porodzie i zajmuje się dzieckiem.

W okresie urlopu macierzyńskiego przysługuje tak zwany zasiłek macierzyński. Zasiłek macierzyński jest swoistym zabezpieczeniem materialnym dla mamy podczas trwającego urlopu macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński może pobrać tylko mama, albo tylko tata. Decyzja o poborze zasiłku macierzyńskiego należy do rodziców. Zasiłek macierzyński jest przyznawany w kwocie 100% miesięcznego wynagrodzenia rodzica ( zazwyczaj jest to mama). Jest to przeciętne wynagrodzenie mamy za okres ostatnich 6 miesięcy kalendarzowych przed porodem. Dokumentem na podstawie, którego wypłacony zostanie zasiłek macierzyński jest akt urodzenia dziecka, bądź też zaświadczenie od ginekologa prowadzącego ciążę o planowanym terminie porodu.

 

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (liczba ocen: 0)

Szukane frazy:

  • mama tata siostra brat i ja to mój mały świat tekst
  • urlop macierzyński ile można cofnąć
  • sennik kłótnia z mamą
  • klotnia z mama sennik
  • załatwianie się w pieluchę po porodzie


Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.